KHJENCE NORBU

Režie:
2013 Bhútán | Hong Kong | Srí Lanka 96min. 2.35 : 1 Full HD anglicky české titulky IMDB 7,7/10

Vara A Blessing Official Movie Trailer | a film by Khyentse Norbu

Režie:
2003 Austrálie/Bhůtán 108min. DVD Dzongkha English and Czech subtitles IMDB 7,5/10

Film, odehrávající se v nádherné přírodě himálajského království Bhútán, je příběhem mladého stát

Travellers and Magicians (2004) Trailer

 Dzongsar Jamyang Khyentse Rinpočhe

 Dzongsar Jamyang Khjentse Rinpočhe známý také jako Khjentse Norbu se narodil roku 1961 v Bhútánu do rodiny vysoce postavené v buddhistické hierarchii. V sedmi letech byl rozpoznán Kyabje Sakya Trizinem jako hlavní inkarnace jednoho z největších dzogčhenových mistrů své doby Dzongsar Khjentse Chökyi Lodrö 1893 - 1959. Je hlavním představitelem linie Khyentse (patřící k hnutí Rime), která měla klíčový podíl na "renesanci" tibetského buddhismu v 19. století, vyznačující se důrazem na nesektářský náhled. Jeho hlavním guruem byl Dilgo Khjentse Rinpočhe, studoval však u třiceti významných představitelů všech čtyř škol tibetského buddhismu, jako 14. dalajlamy, 16. karmapy a Kyabje Dudžom Rinpočheho. Formální buddhistické vzdělání a výcvik získal na indické Sakya College pod vedením Kyabje Sakya Trizina, později studoval také na School of Oriental and African Studies při University of London.

Již v mládí se zasloužil o publikování řady vzácných a zároveň nejohroženější textů. V roce 1980 zahájil obnovu kláštera Dzongsar v Tibetu, založil také řadu retreatových center v Indii a Bhútánu. Následně v roce 1989 založil organizaci Siddhartha’s In­tent, sdružující centra dharmy po celém světě, s důrazem na prohlubování pochopení buddhistických učení napříč různými kulturami a tradicemi. Roku 2001 inicioval vznik nadace Khyentse Foundation, neziskovou organizaci podporující instituce a jednotlivce, věnující se praxi a studiu Dharmy, a také finančně zaštiťující naplnění jako aspirací a aktivit. Rovněž stál za vznikem projektu 84000, který je svého druhu prvním systematickým pokusem o úplný překlad buddhistického kánonu do angličtiny, i dalších západních jazyků. Rinpočhe také založil organizaci Lotus Outreach, která se zaměřuje na zajištění vzdělání, zdravotní péče a bezpečnosti pro ohrožené ženy a děti v rozvojovém světě, uprchlíky a oběti obchodování s lidmi. Rinpočhe je mimo buddhistický svět rovněž znám jako autor a režisér čtyř úspěšných celovečerních filmů: "Pohár / The Cup" (1999), "Poutníci a kouzelníci / Travellers and Magicians" (2003), "Vara: A Blessing" (2013) a "Hema Hema: Sing Me a Song While I Wait" (2016). Jeho druhý film "Poutníci a kouzelníci" je prvním celovečerním filmem natočeným v Bhútánském království.

. Je autorem několika knih, které byly přeloženy do mnoha jazyků: "Co z vás (ne) dělá buddhistu / What Makes You not a Buddhist" (2006), a "Ne pro štěstí / Not for Happiness" (2012), kterou v českém překladu připravuje nakladatelství DharmaGaia.

Khyentse Rinpočhe je ale především buddhistický učitel, a všechny jeho další aktivity jsou pouze kreativní odpovědí na tuto centrální aspiraci. V naší době, kdy tradiční struktura tibetského buddhismu musí čelit výrazným změnám, a kdy buddhismus proniká do jiného kulturního prostředí, je Rinpočhe známý lehkostí, s jakou se pohybuje mezi různými kulturami a lidmi, resp. oddaností, s jakou filosofii a učení cesty vedoucí k osvícení přináší všem, kdo mají otevřená srdce.

 Director's_Statement:

"I am not a filmmaker exclusively, and I never could aspire to be. I am duty-bound by my first profession as a Buddhist teacher. But I have always been a dedicated fan of this art form—cinema. I can see the impact of the moving image and sound, how it can influence people on a conscious and subconscious level.

I am also a big fan of India, its culture and its profound wisdom traditions. There are some things you can experience there and no place else. Through this film, Vara, I hope to give the audience just a little sense of this incredible India.In India you meet people with an incredible power of devotion and trust, you see an acceptance of merging fantasy and reality. The average person has no problem believing that an elephant could ride on a mouse, for example. In my opinion, this ability to believe is a strength, not a weakness. Lack of it can make life very depressing and empty.

India is also where the Buddha was born, and I feel an affinity with many of the Hindu practices that still exist today. We share a lot of the same imagery and rituals. For example, there is deity named Saraswati who is shared by Hindus and Buddhists alike. She is the goddess of creativity. In a roundabout way I have her to thank for inspiring this story. In Vara you also will find the appearance of Krishna, who is not considered part of the Buddhist tradition.

I love Indian literature. Sunil Gangopadhyay is one of my favorite authors, and Vara is based on his short story Rakta Aar Kana (translated as Blood and Tears). But Blood and Tears doesn’t have that dance element, the whole Lila part of the story is not there. I could not make a tribute to India without including classical dance. I’ve always been fascinated by Bharatnatyam, such a beautiful art form. My knowledge of the tradition is almost nonexistent, but my feeling about it is inexpressibly vast.

I went to South India to visit several dance schools and that sealed my determination to incorporate the dance. But first we would have to find a dancer.

We tried to cast Lila, the lead character, first, and the first reel we saw was Shahana Goswami’s. We were so impressed, but we felt that we had to keep looking. How could we trust such beginner’s luck? We held many casting sessions from Mumbai to New York City and saw numerous beautiful and talented actresses, but none was perfect for Lila. Then we were in Sri Lanka for location scouting and Shahana happened to be there shooting Midnight’s Children. She managed to squeeze in some time to see me in person. When we saw her casually strolling up in her jeans, with her particular style and demeanor, her physical presence made such a strong impact. Even though we had continued looking for the right Lila, I realized we had actually been looking for Shanhana Goswami all along. She was the one.

Some people have asked why we chose to shoot in Sri Lanka when the story is set in India. This is mainly because there is this assumption that working in India is difficult with its bureaucracy. Sri Lanka proved not to be that easy either, but no doubt the landscape was so magnificent and spectacular, it was worth the headaches.

My two other films, The Cup, and Travellers and Magicians were essentially made in my backyard. I could practically roll out of bed and go to the set. The people I worked with were from a culture I know very well; I am always surrounded by monastic people, I am Bhutanese. But Vara was altogether a different ball game. As many know, it’s difficult to know a culture from the outside. On top of that, I picked the difficult subjects of caste and classical dance.

In my other films, the members of the cast were my neighbors or my monks or my friends. But in Vara for the first time I worked with professional actors. Also, the crew was made up of talented professionals from around the world, people I had never met and who did not view me as a Rinpoche or spiritual guide. This was a deliberate choice. I wanted to see what it was like to work with people who didn’t have certain fixed ideas about me because of my other job in the spiritual world. I learned so much from them.

Each of my films has added to my experience, broadening my understanding of telling stories through pictures. My hope is that this is leading me to my ultimate wish—to make a film about the life of the Buddha. It’s a big dream that will involve not only quite an expense if we are to do it right, but also a lot of skill, because the subject matter is just beyond concept. Nevertheless, this desire remains. In the meantime, I enjoy making small independent films. In my view, each one is a kind of a stepping stone to this ultimate project.

One of my biggest lessons working on this film came in the editing room. When we were searching for an editor, a friend told me that William Chang is an amazingly talented man, but, he warned, if you want to tell a story with a narrative, think twice. If, however, you would be happy with a film that doesn’t necessarily make sense but sends the audience out of the theater with an inexplicable haunting feeling, maybe William Chang is the best. I would say his advice was spot on. It seemed to me that William Chang is almost against making sense, or at least not in a conventional way. And I have to say that I learned a lot looking at the editing process through his eyes.

I do hope to continue living this double life as a teacher and filmmaker. My students have been very patient with me. After watching me make these films, and many other nontraditional things that I do, they seem to have gotten used to it. But over the recent years my responsibilities as a Buddhist have doubled and tripled. Often times it’s very challenging; but I must say that my religious duties will always take precedence. "

Tags: