FLIM 2024 Tisková zpráva

Festival tibetských filmů a filmů o Tibetu FLIM, který ve dnech 10. - 11. 12. pořádá Potala, o.p.s. ve spolupráci s Kinem Světozor, nabídne ve svém 16. ročníku hned dvě letošní novinky himálajské kinematografie:

První z nich je snímek Prase na křižovatce (Pig at the Crossing) renomovaného bhútánského režiséra a scenáristy Khjence Norbu Rinpočheho, který je zároveň vlivným a respektovaným duchovním učitelem i předním tvůrcem filmů s přesahem do buddhismu, mystiky a společenských tabu. Film zabývající se v kontextu náhlé smrti tématy karmy, pomíjivosti či seberalizace byl k dispozici již v roce 2023, avšak jeho uvedení odmítlo více než 30 mezinárodních festivalů. Virtuální premiéra, kterou shlédlo přes deset tisíc diváků z celého světa, se konala 11. května 2024. Martin Scorsese o filmu napsal: „Takový krásný film. Sladký, smutný a dojemný.“

Festival FLIM je sice malý, ale chytré a podnětné filmy Khjence Norbua máme rádi. V minulých ročnících jsme jich několik uvedli: Hledá se dáma s tesáky a knírem, Vara: Požehnání, Poutníci a kouzelníci. Pamětníci si možná vzpomenou i na filmařův první samostatný film Pohár z roku 1999 o mniších zblázněných do fotbalu, který proběhl našimi kiny. Filmovému řemeslu se tento bhútánský samouk učil od Bernarda Bertolucciho (Malý Buddha, 1993).

Prase na křižovatce

Details
Bhútán
2024
HD
16:9
117min.
dzongkha, anglicky
české titulky

Buddhisté věří, že po skončení životních funkcí fyzického těla vědomí zemřelého stále vidí a slyší své blízké, ale oni jej  nevnímají. Tento fenomén, popisovaný i v Tibetské knize mrtvých, je součástí příběhu nového filmu bhútánského buddhistického učitele a nadaného filmaře Khjence Norbua.

Druhou letošní novinkou je snímek Šambhala, který v rozsáhlé mezinárodní koprodukci natočil nepálský režisér Mín Bahádur Bhám. Odehrává se v odlehlém vysokohorském regionu Dolpo, kde jsou historie, tradice a způsob života propojené s tibetskou kulturou. Překrásná a drsná krajina Himálaje je pozadím pro osobní příběh reflektující dávné zvyklosti, kdy si žena se svým manželem bere za spolumanžely i jeho bratry. I takové uspořádání však má svá pravidla. Diváci si možná vzpomenou na kultovní film Karavana – Himálaj z roku 1999 režiséra Erica Valliho… A tak se po pětadvaceti letech vrátíme do dodnes těžko přístupných oblastí Nepálu vyhledávaných dobrodruhy a vysokohorskými trekaři. Snímek byl letos uveden na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, avšak bez uvedení do kontextu.

Šambhala

Details
Nepál, Francie, Norsko, Hongkong, Čína, Turecko, Tchaj-wan, USA, Katar
2024
HD
16:9
150min.
nepálština
anglické a české titulky

Život v srdci Himálaje se vyznačuje harmonií, ale také přísnými pravidly místních komunit. Energická Päma miluje Tašiho. Ale vzít si ho znamená vstoupit do polyandrického manželství s jeho dvěma mladšími bratry. Päma zjistí, že je těhotná, zrovna když je Taši pryč na dlouhé obchodní cestě do Lhasy, ze které se nevrací. Konzervativní vesnicí se začínají šířit zvěsti, že Taši není otcem dítěte. Zatímco Päma si nechává pravdu o své věrnosti pro sebe, musí najít svého pohřešovaného manžela, aby obhájila svou čest v zasněžených horách.

Protože jedním ze dnů konání festivalu FLIM je 10. prosinec, kdy se slavnostně udílí Nobelova cena míru, chceme připomenout také jejího nositele Jeho Svatost 14. dalajlamu, jenž ji získal v roce 1989. Uvedeme dokumentární film Dalajlama - vědec, který roku 2019 natočil režisér Dawn Gifford Engle. Snímek přibližuje pouť dalajlamy od vlastního zájmu o vědu a její užitečnost pro společnost až po osobní setkávání s vědci z celého světa a iniciování společných výzkumů a hledání styčných bodů mezi buddhistickou a západní vědou. Takové setkávání dvou světů vědomostí a zkušeností pomáhá pracovat společně ve prospěch fyzického i psychického zdraví, porozumění a soucítění pro všechny.

Pozornost diváků si v minulém ročníku získal dokument Thugdam: Mezi světy režiséra Donagha Colemana z roku 2022. Snímek z vědeckého pohledu zkoumá fenomén thugdam – stav, kdy vysoce duchovně realizovaní buddhističtí praktikující sice klinicky zemřou, přesto jejich tělo bez známek rozkladu jako by pokračovalo v meditaci.

V letošním ročníku jsme se pro velký zájem o toto téma rozhodli dokument zopakovat. Zároveň bude tvořit spojovník mezi tématem smrti, mezistavu bardo, karmy a koloběhu převtělování zkoumanými přísně vědeckými postupy a imaginativním přístupem filmového jazyka.

Ke všem filmům bude následovat beseda s pozvanými hosty.

Těšíme se na vás na projekcích.