Nätän Čhogling Rinpočhe

FLIM Chokling

Milaräpa

Detaily
Bhútan/Indie
2006
DVD
4:3
90min.
Tibetsky
české titulky

Film Milaräpa zachycuje složité začátky člověka, který se později stal jedním z největších tibetských světců. Jde o pravdivý příběh založený na po staletí ústně předávané tradici. Mladičký Milaräpa je po náhlé smrti svého otce vržen do světa utrpení a zrady. Strádající a zoufalý se rozhodne naučit černé magii a zjednat odplatu pro své nepřátele. Na cestě se střetává s kouzelníky, démony, tajemným učitelem a neočekávatelnou mystickou silou. To vše je konfrontováno s následky jeho hněvu, který sám zná nejlépe.

Nätän Čhogling Rinpočhe (v tibetské transliteraci podle systému Wyllie: gnas brtan mchog gling rin po che) se narodil 10. 8. 1973 v Bhútánu.

 

16. karmapou a Dilgo Khjence Rinpočhem byl rozpoznán jako reinkarnace Nätän Čhogling Päma Gjurmeho. Jako sedmiletý byl poslán do kláštera Päma Ewam Čhögar Gjurme Ling v Biru v severoindickém státě Himáčalpradéš a Dilgo Khjence Rinpočhe jej uvedl na trůn exilového kláštera Mindolling v Clement Townu. Ještě před příchodem do svého domovského kláštera byl 16. karmapou intronizován v sikkimském klášteře Rumtek. Z výše uvedeného vyplývá, že Nätän Čhogling je významnou reinkarnací linie mistrů škol Ňingma a Kagjü tibetského buddhismu a pokračovatelem nepřerušené tradice sahající až do doby tibetského krále Thisong Decäna, jenž se zasloužil o uvedení buddhismu do Tibetu.

 

Nätän Čhogling Rinpočhe hrál ve filmech bhútánského režiséra a nositele tradic tibetského buddhismu Dzongsar Khjence Rinpočheho Pohár (1999) a Poutníci a kouzelníci (2003).

 

V roce 2006 režíroval svůj první film Život Milaräpy – část I. o raných bouřlivých letech legendárního tibetského mystika a jógina Milaräpy, který žil v 11.-12. stol.

 

Podle: http://www.rigpawiki.org/index.php?title=Neten_Chokling_Rinpoche

 

 

Tags: