Beránek mezi vlky (Honeygiver Among the Dogs)

Bhútán
2016
FullHD
16:9
132min
dzongkha (bhútánština)
anglické a české titulky

REZERVOVAT

Říká se o ní, že je neuvěřitelně krásná a že je opravdová démonka. Věci, které se policista Künleg doslýchá o záhadné Čhödön, jež je předmětem jeho vyšetřování, v něm vzbouzejí zvědavost. Jeho nadřízený jej vyslal do bhútánského okresu Bumthang, aby vypátral zmizení významné náboženské představitelky. V očích předsudků plných vesničanů je už dlouho hlavní podezřelou Čhödön, která se nedávno přistěhovala. Künleg, vyzbrojený mobilním telefonem a stoickou nedůvěrou ke všem těm duchařským nesmyslům kolem sebe, se s ní setkává v autobuse. Ale není to tento opatrně rozvážný policista v přestrojení, kdo se jí začne vyptávat. Je to naopak ona, kdo jej osloví jako první a okamžitě ho svými metaforami o bohyních a zvířatech vyvede z rovnováhy.

Drnčení brumle udává rytmus prvnímu bhútánskému filmu noir. Jeho ingredience – postavu podivné ženy a vyšetřovatele, stále více zabředávajícího do pochybností – ve správném poměru zábavy a vzrušení namíchala ve svém celovečerním debutu bhútánská režisérka Dečhen Roder.

Výsledkem je směs tradice a modernity, náboženství a racionálního myšlení; feministická interpretace žánru mimo obvyklé vzorce – a nejen to, neboť bhútánští muži nosí sukně a podkolenky.