Yan Chun Su

Yan Chun Su je v Číně narozená filmová režisérka dokumentaristka momentálně žijící v Coloradu v USA. Vzdělání získala v Číně i v USA. Poté, co pracovala jako inženýrka v oboru IT pro mnoho společností v Bostonu, se Yan vydala na cesty. Její zájem o tradiční kultury a životní prostředí ji přivedl do mnoha vzdálených míst, včetně Patagonie, oblasti Amazonky, Arktidy, Mongolska a odlehlých komunit v Číně a jihovýchodní Asii. Její první film, Sega, African School Dream , který vysílala Current TV, vznikl během výuky v malé vesnici v Ghaně v průběhu roku 2006.

Od té doby se dokumentární filmy, které produkovala a režírovala, objevují na kabelové televizi a na filmových festivalech na mezinárodní úrovni. Yan také pracuje jako kameraman a redaktor a dělá propagační videa pro neziskové organizace. Od roku 2005, Yan začala cestovat do Nu (Salween) říční kaňon v jihozápadní Číně blízko barmské a tibetské hranice a jedinečně dokumentovala rozmanité domorodé kultury v té oblasti. Strávila delší dobu s jednou rodinou lidí z Lisu, jedné z třinácti etnických menšin v regionu. Vznikl z toho třiceti minutový dokumentární film Treasure of Lisu. Film představuje intimní portrét jednoho z posledních nositelů tradice etnické menšiny žijící v moderní Číně.

Film DOGPA o velké nomádské rodině, který vznikal ve východním Tibetu více než čtyři roky, měl premiéru na Filmovém festivalu Margaret Meadové v Americkém muzeu přírodní historie v New Yorku v říjnu 2016 a na Festivalu dokumentárních filmů DOXA v kanadském Vancouveru v roce 2017 získal cenu EDA za nejlepší ženský autorský film.

Yan nadále zkoumá nekonečné možnosti využití dokumentárních filmů pro vyprávění příběhů o své rodné Číně a dalších částech světa, které sama poznala. Pracuje bez filmového štábu jako producentka, režisérka, kameramanka a zvukařka zároveň. V současnosti připravuje další projekty.