Tantrický jógin

Tibet/Francie
2005
DVD
4:3
50min.
Tibetsky
anglické a české titulky

Kino Aero              20. dubna 2012         18:30

Kino Aero              20. dubna 2016         18:30

Komický příběh o posvátné pouti autobusem, traktorem a člunem ve stylu Canterburských povídek, vyprávěný Jimem Broadbentem. Obyvatelé jedné vesnice ve východním Tibetu se pod vedením tantrického jógina Wangdaka vydávají na „setkání statisíce“, náboženské shromáždění konané jednou za šedesát let. Poutníci vlekoucí přes hory a doly obrovské chlebové obětiny musejí cestou překonávat množství překážek. Přesto přicházejí na shromáždění právě včas, aby zapadli do všeobecné paniky propuknuvší v klášteře.

Čenagcchang Dordže Cchering (lce nag tshang rdo rje tshe ring) alias Džangbu (ljang bu) se narodil v roce 1963 v okrese Sogpo v čínské provincii Čching-chaj. Je mongolské národnosti a píše tibetsky. Patří k předním současným tibetským spisovatelům. Proslavil se především svými novátorskými básněmi psanými volným veršem a povídkami, pro něž je kritikou někdy označován za představitele „magického realismu“.

Po absolvování Univerzity severozápadních národností v Lan-čou v roce 1988 se Džangbu stal editorem prestižního tibetského literárního časopisu Phökji comrig gyülcäl (bod kyi rtsom rig sgyul rtsal, Tibetská literatura a umění). V posledních několika letech vyučuje tibetštinu a tibetskou literaturu na Národním institutu orientálních jazyků a civilizací v Paříži. Džangbu produkoval a režíroval dokumentární film Tantrický jógin (2005) pro Channel 4 a napsal scénář slavného tibetojazyčného filmu režiséra Sherwooda Hu Prince of the Hiamalayas (2006, hi ma la ya’i rgyal sras), na jehož natáčení se podílel rovněž jakožto asistent režiséra. Coby člen neziskové organizace TALI se sídlem v Austinu se aktivně podílí na řadě aktivit zaměřených na zlepšení systému vzdělávání v tibetských oblastech ČLR a na uchování tibetské literatury a kultury.

http://www.swpictures.co.uk/catalogue/tantric-yogi/