Tání v Tibetu

USA
2009
DVD
40min.
anglicky
české titulky

Ve své filmové prvotině Tání v Tibetu spisovatel a cestovatel Michael Buckley nahlíží skrytou kamerou pod pokličku čínských plánů na výstavbu gigantických přehradních nádrží na velkých tibetských řekách. Mohutné řeky pramenící na Tibetské náhorní plošině přinášejí životadárnou vláhu stamilionům obyvatel Indie a jihovýchodní Asie. Tyto řeky jsou dnes ohroženy táním tibetských ledovců a přehrazením a odkloněním toků v rámci čínských energetických a zavodňovacích projektů. Tibetští nomádi jsou vytlačováni ze svého tradičního životního prostředí a přesídlováni do pochmurných vesnic, kde se nedokáží uživit důstojným způsobem.

Film klade divákům množství znepokojujících otázek o světě stojícím na pokraji ekologické katastrofy. Zmizí-li himálajské ledovce, co se stane s tibetskými řekami? Jaký osud čeká národy žijící na dolním toku velkých tibetských řek? Proč Čína staví na Tibetské náhorní plošině tolik velkých přehrad? Co mají čínští vodohospodáři a stavitelé vlastně za lubem?

Cena Sira Edmunda Hillaryho, první cena v kategorii Hory a životní prostředí na filmovém festivalu Mountain Film Festival v Mammoth Lakes v Kalifornii, únor 2010
Stříbrná palma v kategorii Krátký film na Mexickém mezinárodním filmovém festivalu v Rosaritu v Mexiku, květen 2010
Nejlepší dokument na Festivalu krátkých filmů Poppy Jasper, Kalifornie, únor 2010

Image