„Stále máme co promítat,“ říká Synek, dramaturg festivalu tibetského filmu

http://www.ntdtv.cz/stale-mame-co-promitat-rika-synek-dramaturg-festivalu-tibetskeho-filmu

 

„Jedním způsobem, jak Tibeťané reagují na situaci ve své zemi, je to, že točí skvělé filmy,“ říká Michal Synek, dramaturg filmového festivalu o Tibetu a tibetské kultuře, který proběhne 18. – 20. dubna v pražském kině Aero.

Promítání filmů doplní výstava panoramatických fotografií Jaroslava Poncara a debaty se zajímavými hosty. Michal Synek v rozhovoru pro NTD zmínil první debatu, která proběhne ve středu 18. dubna po promítnutí filmu „Letní pastviny“. Hostem bude RNDr. Jan Piňos, geograf, ekolog a horolezec, který za poslední dva roky strávil v Himaláji šest měsíců a v současné době pracuje jako poradce pro vodohospodářské a komunitní programy v Nepálu. Na otázky publika budou připraveni odpovídat také Tibeťané z východního Tibetu.

19. dubna bude po filmu „Hledání“ následovat debata na téma „Tibetská tradice a současnost v literatuře, divadle a filmu“. Mgr. Kamila Hladíková, Ph.D. vyučuje moderní čínskou literaturu na Univerzitě Palackého v Olomouci, překládá z čínštiny a publikuje články o čínské a tibetské literatuře. Do Číny a Tibetu také pravidelně jezdí jako průvodkyně turistů.

O tématu „Tibet v Číně, Čína v Tibetu“ se v Aeru bude debatovat v pátek 20. dubna po filmu „Starý pes“. Pozvání přijaly Doc. PhDr. Olga Lomová, CSc. a PhDr. Zuzana Ondomišiová. První jmenovaná přednášela na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy dějiny čínské literatury, klasickou čínskou poezii a ideologii v moderní Číně a je autorkou či spoluautorkou několika knih o čínské literatuře a kultuře. PhDr. Zuzana Ondomišiová je etnografka a tibetoložka. Podílela se na realizaci několika dokumentárních filmů o Tibetu, připravila několik výstav o tibetské kultuře a spolu se Zdeňkem Thomou vydala publikaci „Tibet - země pod ochranou bohů“.

Novinkou letošního ročníku je festivalová znělka. O tu se postaral Kaveh Daneshmand, ředitel Festivalu íránských filmů. Ve znělce se představí nejen tibetský kočovník, ale také tibetský mastif známý z festivalových plakátů.

Výstava „Panoramatický Tibet“ bude instalována ve foyeru pražského kina Aero a k vidění bude do 15. května. Poncarovy fotografie vtahují diváka doprostřed rozlehlých planin a dalekých horizontů, z nichž vystupují posvátné hory, jezera a prameny jako sídla dávných tibetských božstev a duchů. Jaroslav Poncar, PhD působil mimo jiné jako profesor na Ústavu aplikované optiky a elektroniky v Kolíně nad Rýnem a své bohaté teoretické znalosti v oblasti optiky a speciálních fotografických technologií zužitkoval na mnoha výpravách do Himaláje, Tibetu, Indie, Kambodži, Barmy a Afghánistánu, kde se zabýval dokumentováním nástěnných maleb a dalších uměleckých památek. Výstava v Aeru představí Jaroslava Poncara jako autora velkoformátových panoramatických krajin, vyznačujících se mimořádně kvalitním zpracováním a osobitým kouzlem.

Proč se o Tibet zajímá jeden z organizátorů festivalu, dramaturg Michal Synek, se dozvíte v rozhovoru.

Kromě kulturních lahůdek budou mít diváci příležitost ochutnat i tradiční tibetské pokrmy a nápoje. Stánky v areálu kina nabídnou tibetské občerstvení, ale i literaturu a tibetské umělecké a řemeslné výrobky.

Televize NTD