Nájezd do Tibetu

Velká Británie
1964
DVD
30min.
anglicky
české titulky

Filmy večera tibetského filmového archivu uvádíme ve spolupráci s Tibet Film Archive, New York.

Nájezd do Tibetu je jediným dobovým dokumentem zachycujícím život tibetských bojovníků za svobodu v nepálském Mustangu v letech 1960 až 1964. V květnu roku 1964 pronikl britský žurnalista George Patterson do odlehlého údolí Dzum v severním Nepálu, jež tehdy bylo útočištěm malé partyzánské jednotky. Pattersona doprovázel filmový štáb složený z dokumentaristy Adriana Cowella a kameramana Chrise Mengese. V Dzumu se setkali s velitelem jednotky Tändarem a požádali ho o povolení zúčastnit se jednoho z nájezdů do Tibetu. Trvalo několik dní, než velitelství v Mustangu účast cizinců povolilo.

Tříčlenný filmový štáb poté společně s bojovníky překročil 6 000 m vysoký horský průsmyk a zachytil na filmový pás dramatický útok na čínský vojenský konvoj. Velitelství v Mustangu mezitím o přítomnosti žurnalistů prostřednictvím kontaktů v Dillí uvědomilo CIA. CIA, rozzuřená porušením pravidel utajení, nařídila Pattersona a jeho tým před odjezdem z Nepálu zadržet a choulostivý materiál mu zabavit. Patterson byl však na takovou reakci připraven a podařilo se mu z Nepálu uniknout i s natočeným materiálem.

Po odvysílání v britské televizi způsobil film Nájezd do Tibetu obrovskou senzaci. Pozornost světové veřejnosti se díky němu upřela k pokračujícímu boji Tibeťanů proti čínské okupaci jejich země. Ačkoli se Patterson o podpoře tibetských bojovníků ze strany CIA přímo nezmiňuje, odvysílání filmu málem vyústilo v ukončení této podpory.

Oba autoři dokumentu, Adrian Cowell a Chris Menges, si později vysloužili slávu na poli filmové tvorby, Cowell za své filmy o ničení Amazonského pralesa a Menges jako kameraman mnoha vynikajících filmů, včetně válečného dramatu Vražedná pole (The Killing Fields).

Image
Image