Kökenúr

Tibet/Francie
2005
DVD
4:3
51min.
Tibetsky
anglické a české titulky

Kino Aero               20. dubna 2012            18:30

Kino Aero               20. dubna 2016            18:30

Dokumentární film Kökenúr líčí dopad turismu na malou tibetskou komunitu obývající břehy jezera Kökenúr v provincii Čching-chaj (Čínská lidová republika). Pobřeží jezera, považované vyznavači tibetského buddhismu za posvátné území, je dnes jedním z nejoblíbenějších turistických cílů v západní Číně a postupně si získává mezinárodní věhlas. Skrze osudy dětí vydělávajících si na živobytí fotografováním s turisty film mapuje vliv, který příliv čínských investic, podnikatelů a turistů má na křehký ekosystém jezera, na život příslušníků místní komunity a na kulturní a religiózní dědictví zdejší tibetské populace.

Čenagcchang Dordže Cchering (lce nag tshang rdo rje tshe ring) alias Džangbu (ljang bu) se narodil v roce 1963 v okrese Sogpo v čínské provincii Čching-chaj. Je mongolské národnosti a píše tibetsky. Patří k předním současným tibetským spisovatelům. Proslavil se především svými novátorskými básněmi psanými volným veršem a povídkami, pro něž je kritikou někdy označován za představitele „magického realismu“.

Po absolvování Univerzity severozápadních národností v Lan-čou v roce 1988 se Džangbu stal editorem prestižního tibetského literárního časopisu Phökji comrig gyülcäl (bod kyi rtsom rig sgyul rtsal, Tibetská literatura a umění). V posledních několika letech vyučuje tibetštinu a tibetskou literaturu na Národním institutu orientálních jazyků a civilizací v Paříži. Džangbu produkoval a režíroval dokumentární film Tantrický jógin (2005) pro Channel 4 a napsal scénář slavného tibetojazyčného filmu režiséra Sherwooda Hu Prince of the Hiamalayas (2006, hi ma la ya’i rgyal sras), na jehož natáčení se podílel rovněž jakožto asistent režiséra. Coby člen neziskové organizace TALI se sídlem v Austinu se aktivně podílí na řadě aktivit zaměřených na zlepšení systému vzdělávání v tibetských oblastech ČLR a na uchování tibetské literatury a kultury.